EPLANI Interactive Agency

Burun-Sinüs Tümörleri

Burun-Sinüs tümörleri genellikle burun etleri ile karıştırılmaktadır. Yaşlı insanlarda daha sık görülen bu hastalık burun tıkanıklığı, burun kanaması, boyunda şişlik, kulak problemleri vb rahatsızlıkların biri veya birkaçına sahip hastalarda rastlanılmaktadır.

Burun ve sinüs bilgisayarlı tomografik incelemesi bu rahatsızlığa sahip hastalar için çok önemlidir ve ihmal edilmemelidir. Endoskopik Kulak Burun Boğaz muayenesi ve gerekli görüldüğü takdirde biyopsi, uzman doktor tarafından gerekli hastalarda yapılmalıdır.

Burun içinde iyi huylu ve kötü huylu olmak suretiyle iki çeşit tümör ile karşılaşılmaktadır.

Selim (iyi huylu) Tümörler

Burun içindeki tümörlerde habis tümörlere nazaran daha sık rastlanılmaktadır. Bunların arasında polipler, siğiller, küçük kan damarları tümörleri sayılabilmektedir. Bu bölgelerde habis (kötü huylu) tümörlere çok az rastlanılmaktadır.

Bu tip tümörler çoğu zaman hastalar lokal anestezi altında iken bir KBB uzmanı tarafından alınabilmektedir. Selim tümörlerin ameliyatı genellikle başarılı olmaktadır.

Habis (kötü huylu) Tümörler

Burun ve sinüslerde meydana gelen kötü huylu ve bir kansere yol açmış tümörler ve etrafındaki dokular ameliyat yoluyla alınır. Belli bir süre geçtikten sonra KBB uzmanı, kanserin ve kanserli dokuların tam anlamıyla alındığına kanaat getirdiği takdirde plastik ameliyat yapılmaktadır.

Kanserli ameliyatlardaki başarı oranı, kanser yayılmadan önce yapılırsa oldukça yüksektir. Kanserli hücrelerin uzak dokulara yayılma derecesi bu tür ameliyatların başarısını değiştirmektedir.

Hayati risk taşıyan durumlarda modern cerrahi teknikleriyle burun, yüz, yanak, ağız tavan ve tabanının büyük kısmının alınması gerekebilmektedir. Fakat böyle durumlarda da modern estetik cerrahi teknikleriyle inanılmaz derecede düzeltmeler mümkün olmaktadır.

Site HaritasıValid CSS | XHTMLFacebook'ta Paylaş! Delicious'da Paylaş!