Bize Ulaşmak İçin


+90 (216) 478 21 22
+90 (532) 417 17 75
info@estekbb.com
Soru&Cevap

İDEAL BURUN

“İdeal” olarak düşünülen burun; burnun yüzün öteki kısımlarıyla uyum içinde olmasıdır. Güzellik görüşümüz erkek ve kadın için farklı burun şekilleri olduğu yolundadır. Bununla ilgili bir sanatsal bakış açısı vardır ki her zaman sadece hatlar ve ölçülere indirgenemez. Güzellik ve yüzlerle ilgili çalışmalar sonucunda sanatçılar ve cerrahlar, yüzdeki hatları ve bölümleri tanımlar ki onlar estetik olarak ideal kabul edilir ve geleneksel olarak güzel kabul edilir. Eskiden beri sanatçıların yaptığı güzellik ve estetiklik çalışmaları, güzellik kavramı bugünkü cerrahlar tarafından anlaşılmış olmalı ki yapılan estetik operasyonlar hastalara daha güzel bir görünüm kazandırmaktadır.

Tabii ki, şüphesiz bazı hatlar ve ölçüler vardır. Aşağıda gösterilen hatları ve ölçüleri (Dr Becker ve Dr Toriumi tarafından hazırlanan TheRhinoplasti Dissction Manual) yüz plastik cerrahları estetik ideal yaratmak için temel olarak kullanır.

Önemli dışyüz referans noktaları aşağıdaki ilk iki figürde gösterilmiştir. Bunlar sizin bu sayfadaki önemli elemanları anlamanıza yardımcı olacaktır.

DIŞYÜZ AÇILARI, DÜZELTMELER & ÖLÇÜLER

Aşağıda gösterildiği gibi "ideal" yüz, yatay ve eşit olarak üçe bölünebilir:

Facial Thirds (Yüzsel üçleme)

(Figür 1)

Yukarı kısım: Alın (sac başlangıç çizgisinden kaslara kadar)
Orta kısım: Kaşlardan aşağıya burun deliklerinin olduğu yere kadar
Aşağı kısım: Burun deliklerinden çene ucuna kadar


"İdeal" yüz aşağıda belirtildiği gibi eşit olarak yukarıdan aşağıya doğru beşe de ayrılabilir:

Horizontal Fifths (Dikey beşleme)

(Figür 2)

Yüzün dikey olarak beş eşit dilime bölünmüş hali.

Açıların birbirini takibi ve ölçülerin tekrar yaratılması için yüz standart bir pozisyonda olmalıdır. Hasta başını yukarı veya aşağıya doğru eğerse bu açılar değişebilir. Çoğu cerrah tarafından kullanılan standart yüz pozisyonu Frankfurt düzeltmeleri olarak anılır.

Frankfurt Plane (Frankfurt düzeltmesi)

(Figür 3)

Düzeltme, işitme kanalının en üst noktasından göz kenarının en uç noktasına kadar.


Ön burun açısı burunla alnın birleştiği yerdir. Eğer ön burun açısı keskin bir açıyla alından ayrılıyorsa buna bağlı olarak burun kısa görünebilir hâlbuki daha düşük bir açıyla ayrılırsa burun daha büyük görünebilir.

Nasofrontal angle (Burun ile alın açısı)

(Figür 4)

Kaş çatısı burun ucuna kadar olan kesişme açısını belirler. Normalde 115-130 derecedir. (bu oran kadınlar için daha yumuşak bir açıdır ve daha kadınlar lehinedir, erkeklerde ise daha sivri bir açıdır).

Nasal Projection (Burun kemiği oranlaması)

(Figür 5)

Yüzdeki ileri doğru uzanan burun ucu.

Goode metodu:

Burun içinden Frankfurt düzeltmesi olan 90 derecelik açıdır. Bu burun ucundan burun içine kadar olan dikey bir çizginin uzunluğudur. (Yani yandan bakınca burun ucu, burun deliklerinin başlangıcı ve kaş çatısı üçgenidir). Normalde 0.55 - 0.60.

Crumley metodu:

Normal uzunluktaki bir burun "3-4-5 üçgenidir" Örnek: Burun deliklerinin başlangıç noktasından burun ucuna (3), burun deliklerinden içerden kas çatısına (4), kas çatısından (köprü) burun ucuna(5).

Ön burun açısı burunun yüzden uzaklığını anlamanın bir yoludur. Eğer ön burun açısı büyükse burun yüzden uzaktadır veya tam aksini düşünmekte doğru olabilir ön burun açısı kısa ise. Basitçe bir buruna profilden bakarsanız ne kadar uzun olduğu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bu ölçüler yüz analizine bilimi katarlar.

Nasofacial Angle (burun yüz açısı)

(Figür 6) İki kas arası çizgisi, burun köprüsünden burun ucuna doğru olan kesişmeyi belirler. Normalde 30-40 derecedir. Crumley tarifine göre normal çıkıntı 3-4-5 üçgeni (bak. yukarıda) 36 derecelik bir ön burun açısı verir).

 

Küçük bir çene üstünde bulunan bir burun normalden daha büyük görünür. Bir estetikçi yüzdeki harmoniyi kurabilmek için burun açısını dikkate alarak çenede de bir ayarlama yapabilir (öbür ölçümleri de kombine ederek).

Nasomental angle (Burun çene açısı)

(Figür 7)

Burun köprüsünden burun ucuna, burun ucundan burun direğine kesişme noktası olarak belirlenmiştir. Normalde 120-132 derecedir.


Dudakların da yüzün öbür bölümleriyle uygunluğu, yüz plastik cerrahı tarafından gözlemlenmelidir.

Relationship of lips to nasomental line (Burun çene çizgisi ile dudakların ilişkisi)

(Figür 8)

Üst dudak 4mm, alt dudak 2mm geridedir.


Arzu edilen sekil kaş çatısından burun ucuna, burun ucundan çene ucuna olan açının keskin olmasıdır.

Mentocervical angle ( Çene Boyun Açısı)

(Figür 9)

Yüksek burun ucu, burun direğini aşağıya doğru sarkık gösterir, buna karşılık burun direği kısa olursa burun ucu ayni yükseklikte olsa bile daha kısa veya kalkık görünür.

Nasolabial angle (burun dudak açısı)

(Figür 10)

Burun ucu, burun direğinin başlangıcı ve üst dudak ucu arasındaki açıdır. Normalde 90-120 derecedir. (bu açı kadınlarda daha yumuşak, erkeklerde daha sert hatlar yaratır).
Yandan bakıldığında burun direğinin çok fazla görünür veya çok az görünür olması arzu edilen bir durum değildir. Burada görüldüğü gibi burun direği ile ilgili 9 değişik sekil söz konusu (normal, sarkık ve içeri doğru girik). Bunlardan en azından bir tanesi yüz plastik cerrahı tarafından teşhis edilmelidir.

Columellar show (Burun Alt Orta Ucu)

(Figür 11)

Profilde görüldüğü gibi 2-4 mm burun kanatları normal sayılır.