Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Burun eğriliği halk arasında deviasyon olarak bilinir. Diğer adlarıyla kemik kıkırdak eğrilikleri gibi durumlar hastada daha çok burun tıkanıklığı gibi belirtiler yaparlar. Ancak burun tıkanıklığı olan Her hastada bu kemik eğrilikleri değildir. Her burun eğriliği de ameliyat gerektirebilecek düzeyde olmayabiliyor. Burada burun zaman zaman açılır kapanır. Öncelikle tıkanıklığın nedeninin gerçekten bir soruna mı bağlı olup olmadığını yoksa normal burnun işlevlerinden birinin mi hastayı rahatsız ettiğini belirlemek gerekir. Çünkü burun etleri de değişen aralıklarla şişip iniyorlar. Mesela 3 saatte bir taraf şişip inerken diğer taraf şişiyor sırayla burun etleri şişip iniyorlar.

Buna aynı şekilde yatıldığı zaman yer çekiminin etkisiyle onlar kanla dolduklarında yine burun tıkanıklığı gibi belirtiler veriyor. Bunlar burnun normal tıkanıklarıdır. Ancak bu tıkanıklar sürekli ise ve ya hasta sürekli ağızdan nefes almak zorunda kalıyorsa burada bir sorun var demektir. Burada kemik kıkırdak eğrilikleri beraber burun eti şişmeleri açısından bakmak gerekir. Burun etleri çoğunlukla tıbbi tedaviye yanıt veren dokulardır. Her burun eğriliği ameliyat gerektirmediğinden burun üst eklerini küçültmek için yapılacak bazı tıbbi tedaviler fayda ederse hasta ameliyattan kurtulabiliyor.

Burada çok iyi belirlemek lazım ancak sorunları buna özellikle endoskopik muayene ile eğriliğin durumunu, etlerin yapısını, nasıl beraber isliğinin sorunlarını belirlemek gerekiyor. Son yıllarda özellikle alerjinin de eklenmesiyle hastada birkaç sorunun bir araya geldiğinde burun tıkanıklığını oluşturabiliyor. Biz bunların bir kısmını tıbbi olarak çözebiliyoruz. Bunlar eğer hastaya yeterli ölçüde fayda ederse ameliyat ertelenebilir ve ya vazgeçilebilir.

Burun Ucu Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun ucu estetiği burun içerisinden yapılan kesiler ile yapılır. Yani burnun dış kısmında herhangi bir iz kalmaz. Burun iç kısmından yapılan kesiyle lok el anestezi ile girilir. Genel anesteziye genellikle gerek olmaz. Eğer burun sırtına müdahale yapılmayacaksa lok el anestezi yeterlidir. Burun içerisindeki kıkırdaklar dikişler ile şekillendirilir. Eğer kıkırdak eksiği varsa alınan kıkırdak grefleri ile bu kaburgadan olabilir veya kulak kepçesinden alınan kıkırdak grefleri ile yani kıkırdak ışınlamaları ile burun ucu büyütülebilir.

Bunun dışında yumuşak dokuya çeşitli müdahaleler yapılıp kalın derili hastaların derilerini bir miktar inceltilmesi güvenli bir şekilde sağlanabilir. Ameliyattan sonra burun içerisine silikon splintler yerleştirilir. Eğer burun içindeki septun dediğimiz  orta bölmeye herhangi bir müdahale yapılmış ise o zaman silikon yaprakçıklar yerleştirilmesi gerekebilir, tampon kullanılmaz.

Dış kısmında ise bir alçı atar veya bir bandaj olabilir. Bu yapılan cerrahinin büyüklüğüne göre değişir. Eğer çok küçük burun ucu müdahalesi yapıldıysa sadece bandaj yeterli olabilir. Ancak daha kapsamlı bir müdahale ise ve burnun çok iyi korunması gerektiğini düşünüyorsak o zaman alçıya da ek olarak yapılabilir. Alçı bir hafta sonra alınır. Silikon splintler en erken bir hafta sonra alınır ama bazen birkaç hafta sonrada alındığı olabiliyor.

Burun Estetik Ameliyatı

Estetik burun ameliyatı estetik ameliyatların en sık yapılanı olup burnun yeniden biçimlendirilmesi işlemidir. Burun ameliyatı ile burun küçültülebilir ya da büyültülebilir, burun ucu kaldırılabilir, burundaki kemik alınabilir.

Yapılan her estetik burun amaçlı mıdır?     Burun estetiği her hastaya yapılabilir mi?

Bütün burun ameliyatları burun estetik ameliyatları değildir. Özellikle burun sadece görüntüsel değil aynı zamanda işe yarayan nefes alıp veren koku alan bir organdır. Bu yüzden burun ameliyatı yapılırken nefes almaya dikkat edilmesi gerekiyor. Bunun dışında burun en fazla güneşe maruz kalan organımız olduğu içinde sıklıkla ciddi bir cilt kanseri olduğu bir yapıdır.

Bu nedenle burunda kanseremiyotları, fonksiyonel bozuklukları, nefes alma problemleri beraberinde estetik ameliyatı yapıldığı için bu ameliyatlar burun ameliyatı oldum diyen bir kişi ile karıştırılmamalıdır. Burada en çok dikkat etmemiz gereken şey burun estetiği olmak için gelen kişide nefes alıp almama problemi olmadığıdır.

Eğer nefes alma problemi varsa eğer mutlaka içinin muayenesinden sonra hasta ile bu konu konuşulur, konuşulduktan sonra içi de dış görünümü de düzeltilir. Tabi bunun dışında trafik kazasında, darp sonrası travma sonrası şekli bozulmuş yada doğuştan burun sırtının çökük olduğu burnun ameliyatları da vardır ki bunlarda estetik ameliyatından çok burun onarımına girmektedir. Bunlar da değerlendirildiğinde estetik burun ameliyatı tamamen görüntünün düzeltilmesine yönelik ameliyat olarak ortaya çıkmaktadır.

Burun Estetiği Operasyonu

Burun estetiği operasyonu hasta için oldukça kolay ve ağrısız ancak hekim için teknik olarak oldukça zor bir operasyondur. Belki de insan üzerinde yapılan ameliyatların en incelikli olanıdır. Son yıllarda açık teknik moda olmuştur. Çünkü burnun anatomisini ortaya koymak açısından ve burundaki problemleri daha çıplak gözle daha iyi görebilmek açısından çok daha yararlı bir tekniktir. Bu operasyonda burnun iskeletine bir şekil verir. Burnun derisi ise pek değiştirilemez.

Burnun iskelet yapısındaki problemlere göre burun kemleri alınır, burundaki eksik kısımlar doldurulur, burundaki eğri kıkırdakları ve kemikleri düzeltilir, burun ucu normal anatomiye uygun olacak şekilde yukarıya ya da aşağıya rotasyon yaptırılabilir. Burun kökünde bir basıklık varsa o kısım doldurulabilir yani hastada mevcut iskeletsel problem naturel bir sonuç elde edecek şekilde ve anatomik olarak uygun olacak şekilde düzeltilir. Ameliyatın bitiminde burun üzerine yerleştirilen plastik kalıbı 6 yada 7 gün içerisinde çıkarılmaktadır. Bundan sonra hastanın burnuna 2-3 gün kadar da ince bantlar koymaktayız.  Bu bantlar çıktıktan sonra da hasta sanki hiç ameliyat olmamış gibi ama tabii ki burnun üzerinde bir takım şişlikler olacaktır. Ancak şişlilerin tam olarak inmesi 3 ayı hatta 6-8 ayı bile bulmaktadır.

Hastanın deri yapısına göre bu şişliklerin inmesi değişir. Kalın derililerde bu şişlikler daha uzun devam edebildiği gibi burun üstünde ince derisi olan hastalarda bu şişlikler çok daha hızlı bir şekilde inebilir. Hastalar 3.hafta sonrasında çok rahatlıkla sosyal hayatlarına dönebilirler.

Burun Estetiği

Burun estetik ameliyatlarında sıklıkla kullandığımız iki tür teknik vardır. Açık teknik reoplastı dediğimiz burnun orta kısmında küçük dikişlerin sonucunda yer aldığı burun cildinin kaldırılarak yapıldığı bir ameliyat tekniğidir. İkinci olarak ise kapalı teknik ameliyatı dediğimiz  tamamen bütün kesilerin burun içerisinde yer alıp görülmediği tekniktir. Her iki teknikte de önemli olan şey cerrahın hangi teknikte kendisini daha rahat hissettiği ve hangi burun için hangi tekniğin daha iyi olduğuna karar vermesidir. Açık tekniğin yada kapalı tekniğin birbirine daha üstün olduğunu söylemek yada kapalı teknik kullanan bir cerrahın daha deneyimli olduğunu yada açık teknik kullanan cerrahın daha deneyimli olduğunu söylemek çok doğru bir yaklaşım olmaz. İki tekniğinde geçerli olduğunu ve iyi sonuçlar elde edilebildiği burunlar olduğunu söyleyebiliriz. Ancak ağırlıklı olarak açık teknik kullanılmaktadır. Çünkü açık teknikte özellikle burun ucundaki yapılara daha kontrollü müdahale edilebildiği için açık burun ameliyatı daha çok tercih edilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Neden Zordur

Burun estetiği ameliyatı aslında tüm estetik ameliyatlar içinde de ,tüm ameliyatlar içinde de en zor olan ameliyatlardan bir tanesidir.Bunun nedeni standart bir ameliyat olmamasıdır.Standart bir ameliyet değildir derken örneğin bademcik ameliyatında belli şeyler yapılır ama her burun estetiği ameliyatında belli şeyler yapılmaz.
Kişiye özel planlama yapmak gerekir.Herkesin yüzü birbirinden farklıdır.Herkesin gözü, kaşı, saç çizgisi, elmacık kemiği, çenesi birbirinden farklıdır. Bu yüzden daha zor bir ameliyattır.

Burun ameliyatı yapacak olan cerrahın mutlaka %100 konsantrasyonla tam bir analiz
ve planlama sonucu bu ameliyatı yapması gerekir.

Burun estetiği ameliyatının zor olmasının nedenlerinden biride özellikle burunun sadece estetik bir obje değil, aynı zamanda fonksiyonel bir organ olmasıdır.

Burun Estetiği

Estetik burun ameliyatı estetik ameliyatların en sık yapılanı olup burnun yeniden biçimlendirilmesi işlemidir. Burun ameliyatı ile burun küçültülebilir ya da büyültülebilir, burun ucu kaldırılabilir, burundaki kemik alınabilir. Yapılan her estetik burun amaçlımıdır, burun estetiği her hastaya yapılabilir mi? Bütün burun ameliyatları burun estetik ameliyatları değildir. Özellikle burun sadece görüntüsel değil aynı zamanda işe yarayan nefes alıp veren koku alan bir organdır. Bu yüzden burun ameliyatı yapılırken nefes almaya dikkat edilmesi gerekiyor. Bunun dışında burun en fazla güneşe maruz kalan organımız olduğu içinde sıklıkla ciddi bir cilt kanseri olduğu bir yapıdır. Bu nedenle burunda kanseremiyotları, fonksiyonel bozuklukları, nefes alma problemleri beraberinde estetik ameliyatı yapıldığı için bu ameliyatlar burun ameliyatı oldum diyen bir kişi ile karıştırılmamalıdır. Burada en çok dikkat etmemiz gereken şey burun estetiği olmak için gelen kişide nefes alıp almama problemi olmadığıdır. Eğer nefes alma problemi varsa eğer mutlaka içinin muayenesinden sonra hasta ile bu konu konuşulur, konuşulduktan sonra içi de dış görünümü de düzeltilir. Tabi bunun dışında trafik kazasında, darp sonrası travma sonrası şekli bozulmuş yada doğuştan burun sırtının çökük olduğu burnun ameliyatları da vardır ki bunlarda estetik ameliyatından çok burun onarımına girmektedir. Bunlarda değerlendirildiğinde estetik burun ameliyatı tamamen görüntünün düzeltilmesine yönelik ameliyat olarak ortaya çıkmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun Estetiği Ameliyatı, genel olarak 2 teknikle yapılmaktadır.
Birincisi Açık Teknik, ikincisi ise kapalı teknik ile yapılır.
Kapalı teknik çok uzun yıllardan beri uygulanan bir tekniktir.
Açık teknik ise son yıllarda populer olmuştur.

Her iki teknikte amaç yüze uyumlu, hastanın mutlu olcağı, güzel bir sonuç elde etmektir.
Ancak burunda çok ciddi proglem yoksa, sadece burun sırtında hafif bir çıkıntı,
burun ucunda hafif bir düşüklük varsa kapalı teknik daha uygun olabilir.
Özellikle problemli burunlar,burun ucunun çok geniş olması,
burun sırtının çok geniş olması ya da daha önce ameliyat geçirmiş burunlarda
en iyi sonuçlar Açık Teknik ile alınmaktadir.

Açık tekniğin en buyuk üstünlüğü tüm sahalari milimetrik olarak detayları ile görmek,
yapabileceğiniz müdaleleri daha rahat yapmaktır.Ancak yine de güvenli ve
tecrübeli ellerde Kapalı Teknikte de güzel sonuçlar alınabilmektedir.
Açık ve Kapalı tekniğin kendi içlerinde, kendilerine göre avantajları
ve dejavantajları vardır.Ama tecrübeli bir hekim,
gerek Açık teknikle gerekse Kapalı teknikle yapsın son derece güzel sonuçlar al